OLED vs LED osvětlení

3 května, 2022 Od admin 0

Správné řešení osvětlení je základem každého návrhu místnosti. Vzhledem k tomu, že je v celém domě potřeba světla, je důležité zvolit energeticky úsporné žárovky, které zajistí potřebný jas a zároveň minimalizují spotřebu energie. Pravděpodobně jste již slyšeli o žárovkách, kompaktních zářivkách (CFL) a LED žárovkách, ale na světě se objevila další technologie – organické světelné diody (OLED). Rozebereme vám rozdíly mezi LED osvětlením a osvětlením OLED, abyste se mohli s jistotou rozhodnout, která z nich je nejlepší volbou pro náhradní žárovky a nová řešení osvětlení ve vaší domácnosti nebo firmě.

blank
OLED – osvětlení budoucnosti

Co je osvětlení OLED?

Osvětlení OLED, zkratka pro „Organic Light-Emitting Diodes“, je relativně nová technologie, která má schopnost vytvářet oslnivé barvy s pozoruhodnou přesností, což z nich činí skvělou volbu pro televizory, monitory, chytré telefony a další předměty, které potřebují digitální zobrazení.

Osvětlení OLED využívá k vytvoření panelů vyzařujících světlo organický materiál na bázi uhlíku. Tato světla jsou k dispozici ve formě žárovek i panelů, z nichž mnohé lze dokonce barevně ladit pro dosažení vlastních výsledků. Měkký vzhled světla vyzařovaného světly OLED je jedním z nejbližších světelných zdrojů, které jsou k dispozici.

Osvětlení LED a OLED mají společné více než jen název, protože obě možnosti jsou šetrné k životnímu prostředí a pomáhají snižovat náklady na energii. Mají také některé velmi výrazné rozdíly, díky nimž se každá z nich lépe hodí pro různé typy projektů. Podívejme se blíže na výhody a nevýhody osvětlení LED i technologie OLED, abychom mohli určit, které z nich pořídit jako náhradní žárovky do svých svítidel.

blank

Osvětlení OLED: Problémy: výhody a nevýhody

Než se rozhodnete pro použití osvětlení OLED ve své domácnosti nebo firmě, musíte se dozvědět více o výhodách a nevýhodách osvětlení OLED.

Pro: Šetrnější k životnímu prostředí

Přestože světla OLED i LED mohou být zařazena do kategorie Energy Star, světla OLED jsou o něco šetrnější k životnímu prostředí než světla LED. Jsou zcela vyrobena z organických materiálů na bázi uhlíku a v konečném důsledku jsou biologicky odbouratelná. Pokud je v centru pozornosti udržitelný život, jsou světla OLED neuvěřitelně zodpovědnou volbou.

Pro: Všestrannost:

Díky způsobu výroby OLED získáte nakonec plochý a flexibilní panel, který lze ohnout do téměř jakéhokoli tvaru. To vytváří nekonečné možnosti osvětlení. Často zjistíte, že panely OLED nevyžadují použití reflektorů nebo difuzorů, což dále rozšiřuje možnosti designu. Díky tomu se mohou přizpůsobit prakticky jakémukoli vlastnímu svítidlu.

Pro: Dlouhá životnost

Díky účinnosti, která se pohybuje mezi 25 a 50 lumeny na watt, se v současnosti odhaduje, že osvětlení OLED vydrží 30 000 až 40 000 hodin, tedy zhruba 3 až 5 let nepřetržitého používání. Ačkoli OLED ještě nedohnal tradiční LED osvětlení, pokud jde o účinnost a životnost, mějte na paměti, že tato technologie ještě není tak vyspělá. Je možné, že se životnost žárovky zvýší, až bude vyvinuto více světel OLED.

Nevýhoda: Vyšší cena

Ve srovnání s výrobky LED je tato novější „organická“ technologie OLED stále v počátečním stádiu vývoje. Protože se jedná o relativně novou technologii, mohou být organické sloučeniny používané k výrobě osvětlení OLED poměrně drahé. To bohužel znamená, že každé svítidlo nebo displej využívající tuto technologii bude mít pravděpodobně vyšší cenu než srovnatelné svítidlo LED.

Nevýhoda: Není tak snadno dostupná

Navzdory mírně nižší účinnosti a vyšší ceně si technologie OLED stále získává na popularitě. V současné době se s technologií OLED nejčastěji setkáte v displejích, například v chytrých produktech, a v přenosných svítidlech, například v lampičkách na čtení. Světla OLED se používají také v zakázkových lustrech a jedinečných svítidlech.

blank
OLED lampička

Co je LED osvětlení?

Světelné diody (LED) jsou polovodiče, které vytvářejí světlo, když jimi prochází elektrický proud, který je osvětluje. LED diody nejsou bílé světlo, ale nejčastěji červené, modré, zelené nebo jantarové. Bílé světlo vzniká smícháním různých barev a jejich pokrytím luminoforem. Tato technologie je nabízena v tradiční podobě žárovek a také ve formě světelných pásků, které jsou k dostání v rolích a obsahují desítky jednotlivých diod spojených k sobě. Pomocí těchto světelných pásů můžete přidat vlastní osvětlení pod skříně, dovnitř nábytku nebo kolem architektonického prvku ve vašem domě.

Pro: Dlouhověkost

U tohoto typu osvětlení očekávejte mnohem delší životnost, někdy až 50 000 hodin, což je necelých šest let nepřetržitého používání. Protože produkují tak málo tepla, můžete je v případě potřeby nechat svítit i 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Většina lidí samozřejmě nebude mít zdroj světla zapnutý nepřetržitě, takže se běžně odhaduje, že LED žárovky mohou v průměrné domácnosti vydržet až 20 let používání. Mají účinnost 90-100 lumenů na watt a spotřebitelům je k dispozici velký sortiment LED svítidel. Díky tomu jsou LED světla ideální pro vestavné osvětlení, které může být obtížně dostupné, když je třeba vyměnit žárovky.

Pro: Všestrannost:

Jednou z největších výhod LED osvětlení je to, že se dodává v tolika různých paticích, že je lze použít pro všechno v celé domácnosti. Můžete si pořídit LED osvětlení koupelny, LED lampy, LED osvětlení pod skříňku a vše mezi tím.

Pro: Životnost:

LED osvětlení je velmi odolné, protože nemá křehká vlákna jako tradiční žárovky. Vydrží nárazy a některé typy odolávají srážkám a vlhkosti, takže jsou skvělou volbou pro venkovní svítidla. Protože jsou však LED světla tak odolná, mohou být velmi tuhá, což znamená, že tyto světelné zdroje nelze tvarovat do jedinečných designů.

LED žárovky

Nevýhoda: Barva a jas se mohou časem měnit
Při používání světelných zdrojů LED se barva světla a jas mohou měnit nebo snižovat. Ke konci své životnosti se mohou světla LED mírně lišit jak barvou, tak jasem od prvního dne, kdy byla použita. Naštěstí je tato změna tak nepatrná, že je v podstatě nepostřehnutelná.

blank
Technologie LED i OLED jsou úsporné

Výběr mezi OLED a LED osvětlením

Než se rozhodnete, zda je pro vás nejlepší volbou osvětlení OLED nebo LED žárovky, je důležité vědět, s jakými typy osvětlení je vaše svítidlo kompatibilní. Některá svítidla jsou kompatibilní s OLED, zatímco jiná vyžadují LED žárovky. I v rámci těchto typů osvětlení existují různé velikosti žárovek, přičemž každá z nich má odlišný tvar patice určený pro různé typy svítidel. Stolní lampy mohou vyžadovat zcela jiný tvar a velikost žárovky než venkovní světla.

LED vs. OLED osvětlení: Jaká je budoucnost?

Ačkoli nelze předvídat, kam nás technologie zavede, lze říci, že důraz na ekologicky šetrný design bude nedílnou součástí návrhů osvětlení ještě mnoho let. Jak LED světla, tak OLED řešení osvětlení jsou vyrobena tak, aby byla šetrnější k životnímu prostředí než tradiční žárovky.

Přestože tradiční LED osvětlení je v současné době jasnou jedničkou z hlediska účinnosti, životnosti a počátečních nákladů, nemusí tomu tak být vždy. Když se tradiční LED žárovky a svítidla poprvé dostaly na trh, byly dražší a méně účinné. V průběhu let však technologický pokrok snížil jejich cenu a učinil z nich lepší volbu pro domácí osvětlení.

Jedním z faktorů, které je třeba sledovat, je, jak se v příštích letech změní materiály používané při výrobě světel OLED. Zejména dutinové sklo používané pro osvětlení OLED je nákladné a složité, protože se v současné době vyrábí z fritového skla. Fritové sklo je keramické složení, které se snadněji vyrábí a je levnější než dutinové sklo. Očekává se, že fritové sklo nahradí dutinkové sklo a nakonec fritové sklo nahradí tenkovrstvé zapouzdření, což výrazně sníží náklady, ale k tomu je třeba ještě hodně udělat.

blank
Flexibilní OLED svítidlo

Verdikt

Zatímco v oblasti televizorů se OLED prosadily zásadním způsobem, na trhu s osvětlením se zatím příliš neprosadily. Jedním z hlavních důvodů je možná to, že LED světla jsou již tak snadno dostupná v široké škále typů a velikostí osvětlení a za velmi nízké ceny. Světla OLED jsou nejen dražší, ale také hůře dostupná.

Venkovní a vnitřní LED osvětlení je k dostání v místních velkých obchodech, takže snadno najdete náhradní žárovky pro stávající LED vestavná svítidla a stylová řešení osvětlení v domácnosti.

Osvětlení OLED je sice krásnou volbou, ale díky ceně zůstává malou mezerou ve velmi rozsáhlém odvětví. Kvůli ceně a nižší poptávce po tomto výrobku se z trhu s osvětlením OLED stáhly všechny hlavní značky s dobrým jménem, včetně společností GE, Philips, LG a dalších. Prozatím je tedy LED osvětlení pravděpodobně ideální volbou pro většinu majitelů domů, a to jednoduše proto, že je cenově dostupnější a široce rozšířené. To se však vždy může změnit, protože dochází k technologickému pokroku, který by nakonec mohl snížit náklady na výrobu osvětlení OLED.

Je však důležité mít na paměti, že pro určení, který z nich je pro vás nebo váš projekt vhodnější, záleží na vašich jedinečných potřebách, preferencích v oblasti designu a rozpočtu.