Jak LED technologie šetří naše peněženky a životní prostředí

22 prosince, 2022 Od admin 0

V dnešní době je těžké si vzpomenout na dobu před LED žárovkami. Vzpomínáte si na klasické žárovky? Na ty, kterých jste se báli dotknout, protože se hrozně pálily? Tyto žárovky byly vynalezeny v roce 1879, tedy před více než 140 lety! Před LED žárovkami byly žárovky naší jedinou možností a pouze 5 % celkové energie, kterou spotřebovaly, se projevilo ve formě světla. A co zbylých 95 %? To všechno šlo na teplo, které tyto žárovky vyzařovaly.

Vynález LED diod naprosto změnil energetickou krajinu – v průměru spotřebují nejméně o 75 % méně energie než žárovky a vydrží zhruba 25krát déle. A věřte nebo ne, velikost většiny LED světel je velká jako zrnko drceného pepře.

V tomto článku vám poskytneme stručný přehled o LED osvětlení, o tom, jak funguje a kolik byste mohli ušetřit, kdybyste přešli na LED diody místo žárovek. Je překvapivé, kolik peněz můžete ušetřit pouhou výměnou žárovek.

Je to skutečně strategie, jak ušetřit peníze.

Co je LED dioda a proč je lepší?

LED je zkratka pro diodu vyzařující světlo, což v základních pojmech znamená polovodič, který při průchodu elektrického proudu vytváří světlo. LED diody mohou mít různé barvy, ale pro LED diody s bílým světlem se používá kombinace červeného, modrého a zeleného světla.

LED diody jsou energeticky mnohem úspornější než žárovky nebo kompaktní zářivky (CFL) – předchůdci LED diod. Světla LED produkují málo tepla a na rozdíl od CFL neobsahují rtuť.

Mají také mnohem delší životnost – tisíce hodin. Konkrétní číslo se liší podle společnosti a žárovky, ale LED diody v průměru vydrží 50 000 hodin. To je 50krát déle než žárovky a 8 až 10krát déle než úsporné žárovky.

Kolik stojí LED diody?

Ne tak moc, jak byste si mysleli. S LED diodami je to podobné jako se solárními panely – když se na trhu objeví nová technologie, obvykle se prodraží. V současné době lze pořídit balení 10 kusů LED žárovek za cenu kolem 400 Kč. To je něco málo přes 40 Kč za LED žárovku, což je přibližně stejná cena jako za klasickou žárovku.

Šetří LED světla energii?

Určitě. Výměnou pouhých 5 – ano, pouze 5 – nejpoužívanějších svítidel ve vaší domácnosti za LED žárovky schválené programem ENERGY STAR můžete ročně ušetřit až 1500 Kč.

A teď si představte, že byste vyměnili všechny zdroje osvětlení ve svém domě za LED žárovky. Ano, výměna všech žárovek ve vašem domě bude znamenat vysoké počáteční náklady, ale žárovky vydrží roky a roky, v závislosti na tom, jak často je používáte.

To se může rovnat tisícům korun úspory na účtech za elektřinu – a to jen díky tomu, že vyměníte několik žárovek ve svém domě. Jak snadné to je? A zvládnete to i bez elektrikáře.

Další úspory energie

Existuje prakticky nekonečné množství způsobů, jak můžete ve své domácnosti ušetřit elektrickou energii, a to nejen integrací LED žárovek do svého domu. Pokud toužíte po dalších tipech sledujte pravidelně náš blog.