
Jak na osvětlení kuchyně
18 ledna, 2023Ať už se pouštíte do rekonstrukce, či nové výstavby, když přijde na kuchyň, je potřeba myslet na spoustu věcí. Kuchyně je srdcem každého domova. Ať už malá, nebo velká, moderní nebo rustikální, s ostrůvkem, nebo bez. Jistě se vám honí hlavou spousta otázek a představ o tom, jak prostor nejlépe navrhnout. Co když na něco zapomenu? Co když to takto nebude fungovat? Budu litovat, když…?
Každý prostor je unikátní a musí dobře sloužit hlavně svému majiteli. Na všechny otázky sice odpověď nemáme, ale minimálně s osvětlením kuchyňského prostoru vám poradíme tak, abyste při každém vstoupení do kuchyně, a při každém vaření měli pocit, že je všechno správně, a že vám nic nechybí. Nikdo asi nestojí o to si při pobytu v kuchyni ničit zrak a mžourat při vaření do hrnce, na druhou stranu ani osvětlení jako v chirurgickém sále není úplně optimální.

Začněte od píky a rozvrhněte si prostor
Navrhování nové kuchyně s sebou přináší milion možností, jak ji dispozičně řešit. Bude kuchyňská linka do L, nebo snad do U? Chcete mít ve své kuchyni ostrůvek? A co horní skříňky, budou až ke stropu, nebo máte raději vzdušný prostor a budete mít v kuchyni jen otevřené police? Na každé jedné maličkosti při následném rozvržení osvětlení záleží.
Další důležitou věcí, která hraje zásadní roli je, zda jde o samostatnou místnost, nebo bude součástí kuchyně například jídelna a obývací pokoj. Tady je totiž potřeba nad osvětlením přemýšlet komplexně tak, aby mělo hlavu a patu a ladilo v celém prostoru.
Poučte se z minulosti a inspirujte se
Při rozvržení osvětlení v kuchyni může pomoci jedno jednoduché pravidlo. Podívejte se do minulosti, třeba i do svého dětství. Co vám v minulých kuchyních vyhovovalo, a z čeho vás naopak berou čerti, když si na to vzpomenete.
Může to být třeba nedostatečné osvětlení nad pracovní deskou, nebo příliš nízký lustr, do kterého jste se několikrát při průchodu kuchyní bouchli do hlavy. Sami v hloubi duše jistě víte, co by vám v nové kuchyni vyhovovalo. Možná jste ale ještě žádnou vlastní kuchyň neměli. V tom případě není lepší cesta, než inspirovat se u rodiny, známých, a vlastně kdekoli jinde. Třeba v hotelu na dovolené. Zároveň můžete kromě vlastní intuice dát i na rady svých známých, kteří si už tímto procesem prošli.

Hlavní osvětlení kuchyně
Centrální osvětlení je vždy základ a od něj se pak odvíjí případné další druhy osvětlení. Rozhodně by ale centrální osvětlení nemělo být jediným zdrojem světla. Což je nešvar hlavně u starších kuchyní. Dochází pak k nepříjemnému jevu, kdy si při vaření s jedním centrálním svítidlem uprostřed sami stíníte a nevidíte si pořádně pod ruce. Obzvláště v prostornější kuchyni pak dochází k tomu, že v rozích a zákoutích není dostatek světla.
Skvělým a poměrně novým typem centrálního osvětlení jsou LED bodovky, které se rozmístí rovnoměrně v prostorách kuchyně. Mohou být dvě, ale třeba i čtyři. To záleží na velikosti místnosti. Pomocí bodovek zajistíte rovnoměrnější přísun světla po celé ploše kuchyně. Velkým plusem je, že jsou poměrně úsporné.
Doplňková světla dělají atmosféru
Někdy je zkrátka potřeba si přisvítit, nebo naopak použít jen nezbytné osvětlení. Doplňkových osvětlení je velké množství a možnost vybrat si, jakou část kuchyně rozsvítíte je zkrátka a jednoduše praktické. Zároveň vám dává možnost vytvořit víceúrovňové osvětlení. Dnes už je velmi běžné kombinovat bodové a závěsné osvětlení.
Například osvětlení pracovní desky poskytne možnost přisvítit si přímo při vaření. Nejběžnějším řešením jsou LED pásky zabudované v horních skříňkách, které se většinou zapínají klasicky vypínačem. Modernější svítidla na čidlo pak lze jednoduše ovládat přiložením dlaně ze spodní strany, a tím je zaplout či vypnout. Varnou desku pak zvládne dokonale osvětlit dobře zvolená digestoř.
Osvětlení ostrůvku, pokud jej vlastníte je skvělé naopak v tom, že mimo další oddělený zdroj světla můžete pomocí svítidla určit celkový charakter kuchyně a kuchyni zútulnit. Závěsné svítidlo nad ostrůvkem oceníte jistě i s příchodem večera, kdy stačí v kuchyní příjemné přítmí. Zvláště pak, pokud je kuchyně spojená s kuchyní. Závěsným svítidlem také určíte váš styl, což bodovky nedokážou.
Osvětlení jídelního stolu sice není nutností, ale rozhodně je praktické a vypadá dobře. Pokud se pro něj rozhodnete, snažte se jej sladit se světlem nad ostrůvkem. Zároveň stejně, jako u ostrůvku, vybírejte světlo podle velikosti stolu. Aby nebylo příliš velké, ani příliš nízké. Také výška svítidla nad stolem je velmi důležitá. Nechcete, abyste se vy, nebo vaši hosté při vstávání od stolu bouchli do hlavy.

Jak osvětlit kuchyň bez horních skříněk
Stále modernější a oblíbenější jsou vzdušné kuchyně bez horních skříněk, které jsou často zaměňovány pouze za otevřené police. Někdy jsou naopak stěny naprosto holé. Ačkoli je to vkusné a velice pěkné řešení, přichází s ním trochu problematičtější řešení osvětlení pracovní desky. Neznamená to však, že by to vyřešit nešlo.
Jedním ze způsobů je umístění přídavných bodovek přímo nad pracovní plochu. Pokud v návrhu kuchyně máte alespoň police, můžete do nich zabudovat LED pásek podobně, jako do horních skříněk. Pokud však nemáte ani to, existují i jiná chytrá řešení, jako zafrézování LED pásku na horní stranu zdiva nad oknem, nebo nástěnné lampy. Které sice nejsou v kuchyni až tak obvyklým řešením, nicméně jsou praktické a kuchyni dodají styl.
V případě, že se s osvětlením i přes všechny rady trápíte, váš elektrikář má jistě spoustu zkušeností a dokáže vám poradit, jak se s tímto nelehkým úkolem poprat. I v tomto případě však mějte na paměti, že jde o vaši kuchyň a musí vyhovovat hlavně vám a vaší rodině.