Stmívání LED pásků

Jak na stmívání LED páskových světel ?

12 července, 2022 Od admin 0

Mnohá LED svítidla jsou vybavena funkcí stmívání, která umožňuje nastavit jas. Existuje mnoho metod, které můžete použít ke stmívání LED pásků. O tom, který z nich zvolíte, rozhoduje velikost vašeho projektu osvětlení. Malé projekty používají TRIAC a PMW, zatímco větší projekty používají metody DALI, 0-10V nebo DMX.

V tomto příspěvku vám poskytneme know-how, abyste si mohli vybrat nejlepší možnost stmívání pro vaši konkrétní aplikaci.

Výhody stmívání LED pásků

Stmívatelné osvětlení vám dává možnost přizpůsobit osvětlení konkrétní činnosti. Možná budete chtít jasné světlo jako úkolové osvětlení, ale tlumené, relaxační světlo při večerním stolování.

Stmívání se také hojně využívá v komerčních a průmyslových prostorách. Například stmívatelné osvětlení nabízí flexibilitu pro vaše kancelářské prostory. Umožňuje optimální osvětlení, které vyhovuje potřebám vašich zaměstnanců.

Jsou všechny LED pásky stmívatelné?

V zásadě jsou všechny světelné pásky stmívatelné, jas lze nastavit pomocí kompatibilního stejnosměrného signálu.

Na žárovce LED můžete vidět štítek „NOT DIMMABLE“ (není stmívatelné), to proto, že jejich vnitřní elektrické obvody neinterpretují signál stmívače na stěně. Což funguje pouze u tradičních žárovek. LED pásky se nepřipojují přímo do zásuvek 120V/220V AC. Potřebují napájecí zdroj pro převod střídavého napětí na nižší stejnosměrné napětí 12V nebo 24V.

Pokud je tedy zapojen nástěnný stmívač, musí nejprve „komunikovat“ s napájecím zdrojem a teprve poté může dojít ke stmívání LED pásku. Otázka „stmívatelný/nestmívatelný“ závisí na tom, zda napájecí zdroj dokáže interpretovat stmívací signál produkovaný nástěnným stmívačem.

blank

Faktory, které je třeba zvážit při výběru metody stmívání

Projděme si dva hlavní faktory, které je třeba zvážit při výběru způsobu stmívání.

Velikost vašeho projektu

Pokud máte rozsáhlý projekt, například s více než tuctem páskových kotoučů, budete potřebovat stmívače LED DALI, 0-10 V a DMX. Tyto stmívače mohou spravovat více zón.

Pro malé projekty, které se skládají pouze z jednoho zdroje, budete potřebovat jednodušší stmívače TRIAC a PWM.

Typ rozhraní stmívače, kterému dáváte přednost

Existuje mnoho typů rozhraní stmívačů, které můžete pro své pásky použít. Mezi dostupná rozhraní patří dotykové displeje, otočné ovladače, funkce wifi a další.

Řekněme, že se chcete rozhodnout pro bezdrátový dotykový stmívač. V takovém případě můžete vynechat jakýkoli typ stmívače, který zahrnuje dráty.

Stmívání pro malé projekty

Zde se podrobněji seznámíme s možnostmi stmívání pro malé projekty.

Stmívání triakem

blank

Většina dnes dostupných nástěnných stmívačů používá stmívací signál TRIAC. Pro tyto nástěnné stmívače budete muset najít stmívatelný napájecí zdroj.

Stmívatelný napájecí zdroj TRIAC má dvě funkce:

  • Změnit 120V/220V AC na 12/24V DC signál pro LED pásková světla.
  • Interpretovat stmívací signály produkované nástěnným stmívačem Triac a poté je převést na výstup LED pásku.

Ke stmívatelnému napájecímu zdroji je třeba připojit stmívač TRIAC a poté propojit výstup napájecího zdroje s LED páskem.

Abyste se vyhnuli poklesům napětí, zajistěte, aby se napájecí jednotka nacházela v blízkosti světelných pásků. Zde jsou dva typy triakového stmívání.

Nízkonapěťové stmívání PWM

PWM neboli „pulzně šířková modulace“ je metoda stmívání používaná pro mnoho aplikací LED pásků. PMW je digitální signál, který „hovoří“ s napájecím zdrojem vašeho pásku a upravuje jas. Mezi standardní nestmívatelný napájecí zdroj a LED pásek můžete nainstalovat stejnosměrný PWM stmívač. Obvykle má otočný ovladač (potenciometr), kterým se nastavuje jas LED pásku. Napájecím zdrojem může být jakákoli standardní stejnosměrná napájecí jednotka a nemusí být stmívatelná.

Ve srovnání se stmívatelnými napájecími zdroji TRIAC jsou levnější a snadno dostupné. Tento jednoduchý obvod se dobře hodí pro přenosné instalace, kde není nutné zabudovávat stmívač do zdi. Stmívače DC PWM se velmi snadno sestavují, snadno se připojují ke zdroji a pásku LED.

K dispozici jsou různé PWM stmívače:

  • Stmívání pomocí knoflíku
blank

Řadové stmívače LED zahrnují vodiče, které vedou přímo od napájecí jednotky k páskovým světlům. Kvůli této samostatné funkci jsou použitelné pouze pro menší osvětlovací projekty.

  • RF stmívání
blank

RF neboli „radiofrekvenční“ stmívání umožňuje dálkově nastavit jas pásu.

Na rozdíl od kabelových řadových stmívačů LED můžete stmívat LED pásek pomocí dálkového ovládání, vzdálenost může dosáhnout až 20 metrů v průměru.

  • Stmívání přes WIFI
blank

Chytrý stmívač umožňuje ovládat LED diody na dálku prostřednictvím připojení WiFi. Při nastavování „chytrého“ systému osvětlení v domácnosti nebo kanceláři jsou tyto stmívače nezbytné.

Stmívání můžete ovládat pomocí mobilní aplikace. Tato funkce umožňuje nastavit jas pomocí hlasového ovládání Alexa nebo Google Assistant.

Stmívání pro velké projekty

Následující techniky stmívání jsou vhodné pro větší projekty. Váš osvětlovací systém může mít mnoho cívek a napájecích jednotek, jako je tomu v komerčních prostorách.

Stmívání 0/1-10V

Stmívání 0-10V umožňuje nastavit jas změnou stejnosměrného napětí napájejícího pásky.

Může měnit napětí mezi nulou a deseti volty – nula znamená „vypnuto“ a deset při 100% výstupním jasu.

Tato metoda umožňuje propojit tolik stmívacích přijímačů, kolik projekt vyžaduje. To znamená, že budete moci manipulovat s mnoha stmívatelnými LED světly současně.

Stmívání pomocí DALI

blank

Stmívání DALI je o krok dále od systému 0-10V. Stejně jako 0-10V umožňuje toto stmívání nastavovat mnoho LED pásků na velké ploše pomocí centrálního ovladače.

Tato metoda také umožňuje jednotlivým uživatelům nastavit jas pro konkrétní zóny pomocí menších stmívačů LED.

Toto nastavení představuje pohodlný způsob nastavení jasu, aniž byste museli chodit až k hlavnímu vypínači. Stejně jako u jeho předchůdce 0-10V je nutné zapojit jej mezi stmívatelné pásky a transformátor.

Stmívání DMX

„DMX 512“ funguje také tak, že reguluje napětí v transformátoru a snižuje tak jas.

Přestože se jedná o starou metodu stmívání, DMX se používá dodnes. Použití zahrnuje rozsáhlé instalace, jako je osvětlení koncertů, divadel a jiných výkonných míst. Tato metoda umožňuje nezávislé ovládání různých oblastí světelného projektu. Může provozovat až 512 přijímačů DMX, kterým se také říká kanály.

Existují dva způsoby zapojení tohoto systému stmívání: řetězení a rozdělení.

Metoda Daisy Chain vyžaduje propojení vodičů každého svítidla ze smyčky předchozího. Tímto způsobem zapojení získáte řadu svítidel, která se připojí k přijímači, dekodéru a konzole systému DMX. Má to však jedno omezení. Do jednoho řetězce nepřipojíte více než 32 svítidel. Překročení tohoto limitu bude bránit síle signálu potřebné pro komunikaci DMX.

Pokud potřebujete připojit více než 32 svítidel, je nutné rozdělení DMX. Rozdělení umožňuje rozšířit komunikační síť mnohonásobným zdvojením výstupu DMX.

FAQ – Nejčastější dotazy ke stmívání LED

blank

Jaký je rozdíl mezi LED regulátorem a stmívačem?

Pokud jde o systémy LED osvětlení, možná jste zmateni pojmy „regulátor“ a „stmívač“. Jednoduše řečeno, oba pojmy znamenají totéž. Obě zařízení umožňují manipulovat s nastavením a jasem vaší instalace.

Mnoho výrobců osvětlení používá „LED stmívače“ pro označení řídicích jednotek pro jednobarevné LED kotouče. Tyto řídicí jednotky umožňují zapínat/vypínat LED světla a nastavovat úroveň jejich osvětlení.

Naproti tomu výraz „LED regulátor“ často označuje řídicí jednotky, které řídí RGB nebo barevně proměnlivé LED pásky. Tato zařízení mají více funkcí než jednobarevný stmívač. Kromě stmívání pásků je můžete použít k nastavení barevných posuvníků a časových prodlev. Umožňují také stroboskopování, míchání barev a mnoho dalších přizpůsobení.

Proč LED diody při stmívání blikají?

V některých případech se může stát, že LED diody při pokusu o stmívání blikají. Hlavní příčinou tohoto blikání je kolísání napětí v důsledku nárůstu příkonu.

K přepětí dochází při zapnutí jiných elektrických spotřebičů v domácnosti. Rozvody těchto spotřebičů vytvářejí odpor v domácím elektrickém proudu. Tato náhlá změna způsobí pokles napětí ve vašich LED světlech.

Přepěťový wattový útlum se projeví, když nastavíte LED diody na nízký jas. Pokud je váš jas příliš vysoký, blikání se projeví jen zřídka.

Možná jste si všimli, že světla LED při natáčení kamery nebo videa blikají.

Abychom tomu přišli na kloub, musíme pochopit, že LED diody skutečně blikají v reálném čase. Děje se to však tak rychle, že vaše oči blikání nevidí.

Při záznamu na video se blikání stává zřejmým díky „stroboskopickému efektu“. Ke stroboskopickému efektu dochází proto, že počet snímků za sekundu vaší kamery se nevyrovná frekvenci elektřiny.

Zkrátí stmívání životnost LED pásku?

Stmívání obecně nemá vliv na životnost LED diod. Snížením jasu světla LED vzniká méně tepla. Snížení tepla je vždy vhodné pro vnitřní součásti LED diody.

Z tohoto důvodu může mít konstantní nízký jas dokonce prodloužit životnost vašich LED diod.

Šetří stmívače elektrickou energii?

Vlastnosti úspory energie závisí na tom, jaký typ stmívače používáte. Starší stmívače spotřebovávají stejné množství energie, přestože produkují snížený jas. V takovém případě se tato dodatečná nevyužitá energie místo toho přemění na teplo.

Moderní stmívače mohou zajistit úsporu elektrické energie. Disponují technologií, která vysílá pouze takové množství energie, které vaše LED dioda potřebuje v závislosti na jasu.

Závěr

blank

Výběr správného stmívače může přinést mnoho pohodlí při ovládání našeho systému osvětlení. Jas světla můžeme nastavit podle vnějšího světla a konkrétních potřeb. Kromě toho lze pomocí stmívače LED pásků Dim-to-Warm nastavit také teplotu barev pro různé příležitosti.

Jste připraveni rozjet svůj projekt osvětlení? Máme fantastický výběr nejmodernějších stmívatelných LED pásků. Prohlédněte si náš vysoce kvalitní výběr zde na MojeSvětla!