Co znamená CRI a proč je CRI důležité v LED osvětlení?

19 června, 2022 Od admin 0

Nepoznáte rozdíl mezi černými a tmavě modrými ponožkami ve své šatní skříni? Je možné, že váš současný zdroj osvětlení má velmi nízký index podání barev CRI! Ne každé světlo je stejné; některé světlo vykresluje barvy lépe než jiné. Index podání barev (CRI) je měření toho, jak vypadají barvy pod světelným zdrojem ve srovnání se slunečním světlem. Index se měří od 0 do 100, přičemž dokonalá hodnota 100 znamená, že barvy pod světelným zdrojem vypadají stejně jako pod přirozeným slunečním světlem.

blank

Toto hodnocení je také měřítkem v osvětlovacím průmyslu, které pomáhá rozeznat přirozenost, rozlišování odstínů, živost, preferenci, přesnost pojmenování barev a harmonii barev.

  • Světla s naměřeným CRI vyšším než 80 jsou považována za více než přijatelná pro většinu aplikací.
  • Světla s naměřeným CRI vyšším než 90 jsou obecně považována za světla s „vysokým CRI“.

Všechny naše LED pásky mají hodnotu CRI 80+. Tato světla mají důležité využití zejména pro fotografování, osvětlení maloobchodních expozic a potravinářských obchodů, kde je klíčové přesné podání barev. Osvětlení s vysokým CRI je stejně cenné i pro domácí použití, protože může proměnit místnost tím, že zvýrazní designové detaily a vytvoří celkově příjemný a přirozený pocit.

blank

Testování CRI vyžaduje speciální zařízení navržené speciálně pro tento účel. Během tohoto testu se analyzuje světelné spektrum lampy na osm různých barev (nebo „hodnot R“), označovaných jako R1 až R8 Existuje 15 měření, která jsou uvedena níže, ale měření CRI využívá pouze prvních 8. Lampa obdrží pro každou barvu skóre od 0 do 100 na základě toho, jak přirozeně je barva vykreslena ve srovnání s tím, jak vypadá barva pod „dokonalým“ nebo „referenčním“ zdrojem světla o stejné barevné teplotě jako daná lampa.

LED pásky s vysokým CRI nabízí to nejlepší ze všech světů, protože spotřebovává zlomek energie spotřebované při tradičním osvětlení a zároveň vykresluje krásné, živé tóny v celém barevném spektru. Díky tolika výhodám je snadné pochopit, proč byste měli při svém dalším rozhodování o osvětlení věnovat pozornost CRI.